FUNKCJONOWANIE PARAFII PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W BRZOSTKU, NA CZAS EPIDEMII

(aktualizacja z dnia 28.03.2020)

Zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych w sprawie zaostrzenia stanu epidemii, w kościele może przebywać TYLKO 5 OSÓB. Do limitu nie wlicza się kapłanów.

W związku z tym, że codziennie Msze święte o godz. 7.00 i 18.00, gromadzą więcej niż 5 osób, będziemy Je sprawować BEZ UDZIAŁU WIERNYCH. Jakie bowiem kryterium przyjąć w dopuszczaniu do udziału w Eucharystii? Komu pozwolić a komu zabronić? Jest to bardzo trudna decyzja i prosimy o zrozumienie.

Porządek niedzielnych Mszy świętych, również bez udziału wiernych:

7.00
8.30
Bukowa 9.00
10.00
11.30 – z transmisją w Internecie;
16.00

Nie będzie nabożeństwa Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, oraz Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu bez zmian, z zachowaniem przepisu mówiącego o 5 osobach wewnątrz świątyni.

Aby umożliwić skorzystanie z Sakramentu Pokuty, wprowadzamy specjalne dyżury spowiednicze od poniedziałku do soboty w godzinach:

11.00 – 12.00
14.00 – 15.00
17.00 – 18.00

Do kratki konfesjonału jest przymocowana pleksa, którą podchodzący do spowiedzi Penitent powinien zdezynfekować, znajdującym się obok środkiem. Oczekując w kolejce do spowiedzi, zachowujemy od siebie odstępy 2 metrów.

Jak spełnić przykazanie kościelne mówiące: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą”?
Odpowiedź: Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 1985 r. okres, w którym jest możliwe wypełnienie trzeciego przykazania kościelnego trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Ponadto należy pamiętać, że ten kto nie będzie się w stanie wyspowiadać w tym czasie, po wzbudzeniu aktu żalu doskonałego może przystąpić do Komunii Świętej pod dwoma warunkami:
1) przystąpi do spowiedzi indywidualnej jak najszybciej będzie to możliwe;
2) nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia [kan. 915 i 916 Kodeksu Prawa Kanonicznego].

Przypominamy o możliwości Komunii Świętej duchowej.

W odprawianiu pogrzebów wszystko ustalamy z Rodziną zmarłego. Pamiętajmy, że obowiązuje zakaz pieszych konduktów pogrzebowych.

Udzielamy Sakramentu Chorych w domach. Rodzina musi jednak wziąć pod uwagę, że obecność kapłana może pogorszyć stan chorego lub zagrozić jego życiu.

Nie będzie rekolekcji parafialnych w okresie obowiązujących restrykcji dotyczących zgromadzeń. Zachęcamy do korzystania z nauk rekolekcyjnych głoszonych w środkach społecznego przekazu i w internecie.

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej oraz Sakrament Bierzmowania, będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. W tej sprawie, nie jesteśmy w stanie powiedzieć niczego więcej.

Przypominamy o obowiązującej dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii. Prosimy o pozostanie w domach i wzięcie udziału w Mszach świętych transmitowanych w radio i telewizji.

Szczegółowe informacje na temat sposobu obchodów Wielkiego Tygodnia i Świąt Paschalnych zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Siostry i Bracia, nie upadajmy na duchu, trwajmy na modlitwie w naszych Rodzinach, wspierajmy się wzajemnie. Bądźmy dla siebie życzliwi i serdeczni. Nie krzyczmy jeden na drugiego, nie osądzajmy, nie oskarżajmy. Pamiętajmy o samotnych i starszych, by nie zostawić ich bez opieki. Nie pozwólmy, aby duch lęku zapanował w naszym życiu. Wypełniajmy się Bogiem, który nie jest bezradny także w tej chwili i cały czas jest DOBRYM OJCEM.

Wasi Duszpasterze

PRZEKAZUJEMY TAKŻE NASTĘPUJĄCY APEL ZE SZPITALI:

„Wszyscy, którzy zgłaszają się do szpitala lub w inny sposób korzystają z pomocy medycznej NIE POWINNI ZATAJAĆ SWOJEGO POBYTU ZA GRANICĄ LUB POBYTU W KWARANTANNIE. Zatajanie tych informacji stanowi wielkie zagrożenie dla funkcjonowania placówek medycznych. Jeśli ten proceder nie zostanie zaniechany, to wkrótce zabraknie personelu zdolnego do świadczenia pracy, ponieważ wszyscy znajdą się w przymusowej kwarantannie. Wszystkich korzystających z pomocy lekarza, pielęgniarki lub ratowników medycznych prosimy: mówcie od razu prawdę o swojej sytuacji!