[ str 11] [ str 10 ] [ str 9 ] [ str 8 ] [ str 7 ] [ str 6 ] [ str 5 ] [ str 4 ] [ str 3 ] [ str 2 ] [ str 1 ]


 

28 grudnia 2008 w niedzielę Świętej Rodziny uczniowie z Zespołu Szkół w Nawsiu Brzosteckim działający w muzycznym zespole pod kierunkiem p. Andrzeja Lesiaka wystąpili z koncertem kolęd w kościele po Mszach świętych. Występ spotkał się z dużym uznaniem i miłym przyjęciem. Dziękujemy za cenną inicjatywę.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

27 grudnia 2008 w Święto św. Jana Apostoła dzieci z Oratorium pod opieką Sióstr kolędowały po parafii. Z zebranych ofiar zostaną zakupione dary, które dzieci zaniosą osobom samotnym i starszym. W kościele zostało poświęcone i skosztowane wino,  by się uwolnić od wszelkiej trucizny nienawiści i podtrzymać wzajemną miłość.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

26 grudnia 2008 w drugi dzień Świąt Bożonarodzeniowych w polskiej tradycji poświęca się owies, który ma służyć w gospodarstwach jako pokarm i lekarstwo dla zwierząt. Grupy kolędników misyjnych ze szkół w Brzostku i Nawsiu Brzosteckim po rozesłaniu udały się na kolędowanie po parafii. Za zorganizowanie kolędy misyjnej dzieci otrzymały specjalne podziękowanie z Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

26 grudnia 2008 w Święto św. Szczepana dzieci i młodzież z Bukowej  podczas Mszy świętej zaśpiewały (podobnie jak na Pasterce i w Boże Narodzenie) kilka przygotowanych wcześniej kolęd. Grupa kolędników misyjnych wyruszyła po wsi, aby kolędując wspomóc pracę misjonarzy na całym świecie.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

25 grudnia 2008 w Dzień Bożego Narodzenia chrześcijanie dziękuja Bogu za Wcielone Słowo - Jezusa Chrystusa, który przyjął ludzkie ciało. Po wieczerzy wigilijnej w rodzinach bardzo dużo osób wzięło udział w Pasterce o północy. Po każdej Mszy św. przy śpiewie kolęd rodzice z dziećmi adorowali Pana Jezusa w szopce.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

23 grudnia 2008 młodzież z KSM-u i inni ochotnicy pod okiem Sióstr ubierali choinki, składali szopkę i stroili kościół na święta. Jutro jeszcze ostatnie szlify i na Boże Narodzenie będzie wszystko gotowe. Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

17 grudnia 2008 jest w liturgii adwentowej początkiem bezpośredniego wyczekiwania na Narodzenie Chrystusa. Dzieci z Oratorium pod okiem Sióstr też "ostro" przygotowują się do Świąt ćwicząc śpiew kolęd i pastorałek.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

15 grudnia 2008 w  w remizie OSP w Brzostku odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób samotnych i starszych  zorganizowane przez Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Spotkanie rozpoczęło się występem Młodzieżowej Grupy Obrzędowej działającej przy Radzie Sołeckiej w Skurowej. Następnie po wspólnej modlitwie i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do stołu, gdzie znalazły się typowo wigilijne potrawy. Każda z osób otrzymała także drobny upominek.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

14 grudnia 2008 dzieci ze Szkolnego Koła Misyjnego w Nawsiu Brzosteckim pod kierunkiem Pani Katechetki przygotowały sianko na stół wigilijny, które rozprowadzały po Mszach świętych. Zebrane ofiary zostaną przekazane na cele misyjne. W tym duchu także Oratorium prowadzone przez Siostry modliło się piosenką misyjną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

7 grudnia 2008 członkowie parafialnego oddziału Caritas zaczęli rozprowadzać świece w ramach Wigilnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece te rozświetlą stół wigilijny. W naszej tradycji wieczerza wigilijna ma szczególnie uroczysty charakter. Zawsze pozostawiano przy stole puste miejsce - dla wędrowców, dla osób samotnych, dla ubogich. Świeca wigilijna Caritas nawiązuje do tej tradycji.


 

6 grudnia 2008 jak co roku przybył do nas święty Mikołaj, aby obdarować dobrych swymi podarkami. Dzięki zaangażowaniu parafialnego i szkolnego koła Caritas oraz indywidualnym sponsorom święty Mikołaj mógł pocieszyć wiele serc. Oby chęć pomocy innym trwała cały rok! Świety Mikołaj gościł w kościele w Brzostku , a także w kaplicy w Bukowej.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

30 listpada 2008 w roku poświęconym św. Pawłowi rozpoczęliśmy Adwent, który ma nas przygotować na spotkanie z przychodzącym Chrystusem. Dekorację wykonały Siostry z naszej parafii. Znakami Adwentu są cztery świece symbolizujące cztery adwentowe niedziele. Codziennie wieczorem o godz. 17.00 odprawiane są "Roraty" - Msze św. ku czci Maryi Niepokalanej, na których zapalana jest dodatkowa świeca roratnia. W Kościele Adwent rozpoczyna także Nowy Rok Liturgiczny, który przeżywać będziemy obecnie pod hasłem: "Otoczmy troską życie".

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

27 listopada 2008 w sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie dekanalne młodzieży działającej w KSM. Z każdej parafii przybyła delegacja młodych ze swymi księżmi opiekunami. Gośćmi specjalnymi byli członkowie zarządu KSM z Rzeszowa wraz z ks. Pawłem Tomoniem. Celem spotkania było przypomnienie istoty KSM i zachęcenie młodzieży na parafiach do włączenia się w tę formę działalności i osobistej formacji duchowej.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

11 listopada 2008 w Narodowe Święto uczciliśmy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy udziale władz gminnych, służb mundurowych, kombatantów, pocztów sztandarowych, przedstawicieli szkół i licznych parafian o godz. 10.00 odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny. Następnie uczniowie Zespołu Szkół z Nawsia Brzosteckiego pod kierunkiem swych nauczycieli przedstawili program patriotyczny, a na zakończenie wszyscy udali się pod tablicę pamiątkową, gdzie złożone zostały kwiaty.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

 

2 listopada 2008 w Dzień Zaduszny modlimy się za dusze czyśćcowe, które jeszcze odpokutowują kary za popełnione za życia ziemskiego grzechy. Po Mszy św. o godz. 11.30 w procesji na cmentarz polecaliśmy zmarłych Bożemu miłosierdziu.

 

 

Zobacz galerię zdjęć

 


 

 

1 listopada 2008 Kościół oddaje cześć wszystkim, szczególnie tym bezimiennym świętym, którzy juz osiągnęli chwałę nieba. Po Mszy św. o godz. 14.00 odbyła się procesja na cmentarz, podczas której modliliśmy się za naszych bliskich zmarłych.

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

29 października 2008 kandydaci do bierzmowania z gimnazjum w Brzostku i w Nawsiu Brzosteckim wzięli udział w Eucharystii dla młodzieży w Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Wszyscy uczcili relikwie św. Pawła i mogli uzyskać odpust zupełny.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 


 

 

17 października 2008 Zespół Szkół w Brzostku-Kleciach obchodził  jubileusz 50-lecia istnienia oraz 10-lecia nadania imienia Jana Pawła II. Najpierw ks. Biskup Edward Białogłowski odprawił w kościele Mszę św., następnie poświęcił odresaurowane stacje Drogi Krzyżowej, a następnie wszyscy udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobach zmarłych nauczycieli. W drugiej części w szkole odbyła się część artystyczna, na którą złożyły się przemówienia, wystawy okolicznościowe, wspomnienia, występy młodzieży i wspólna zabawa.

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

15 października 2008 w kaplicy dojazdowej w Bukowej dzieci i młodzież modlili się o dobre przygotowanie do I Komunii Świętej i do Bierzmowania. Codziennie przez cały miesiąc dzieci bardzo chętnie angażują się w modlitwę różańcową. Od niedzieli szczególnie polecamy Panu Bogu sprawę beatyfikacji Jana Pawła II modląc się przed nowoufundowaną figurą Matki Bożej Fatimskiej. Ministranci z Bukowej oprócz służenia przy ołtarzu potrafią jeszcze pokazać inne sprawności...

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

 

12 października 2008 w kolejnym Dniu Papieskim modliliśmy się podczas Mszy świętych o beatyfikację Jana Pawła II oraz w intencji młodzieży. Po południu dzieci ze szkoły podstawowej w Brzostku oraz młodzież gimnazjalna z Nawsia Brzosteckiego pod kierunkiem Pań Katechetek przygotowali i poprowadzili czuwanie modlitewne i program słowno-muzyczny o Słudze Bożym. Członkowie KSM-u zbierali ofiary na fundusz stypendialny Dzieła Nowego Tysiąclecia. W naszej parafii znajduje się kilka miejsc związanych z osobą Ojca Świętego: Zespół Szkół w Kleciach i Sala Katechetyczna Jego Imienia, będący w budowie Żywy Pomnik Jana Pawła II, Dąb Papieski oraz płaskorzeźba przy stacjach Drogi Krzyżowej.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

3 października 2008 młodzież klas maturalnych z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku uczestniczyła w pielgrzymce na Jasną Górę. Udział wzięło 88 osób z 4 klas z wychowawcami i ks. Stanisławem. Pielgrzymka połączona była z dziękczynieniem Bogu za 50 lecie istnienia szkoły i 10 lecie nadania imienia Jana Pawła II – przypadającymi dokładnie w dniu 3 października. W drodze na Jasną Górę młodzież odwiedziła i modliła się w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie. O godz. 13.30 odbyła się uroczysta Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, a po niej Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Młodzież wróciła zadowolona i ubogacona przeżyciami duchowymi oraz umocniona na czas zdawania egzaminów dojrzałości i podejmowania decyzji życiowych.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

1 października 2008 rozpoczęły się nabożeństwa różańcowe, które odprawiane są codziennie o godz. 17.00. Dzieci z Oratorium pod kierunkiem naszych Sióstr postarały sie o oprawę liturgiczną pierwszego nabożeństwa. Zapraszamy nowych chętnych na spotkania Oratorium co tydzień w środy.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

29 września 2008 dwudziestoosobowa grupa młodzieży pod opieką nauczycieli z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku wybrała się na 3 dniową wędrówkę rowerową w Beskid Niski, aby uczcić przypadającą w tych dniach 50 rocznicę powstania szkoły i 10 rocznicę nadania jej imienia Jana Pawła II. Trasa rajdu była wymagająca, górzysta, ale za to okraszona pięknymi jesiennymi krajobrazami oraz ślicznymi zabytkami i miejscami kultu. Młodzież odwiedziła Ujazd i Krzyż Milenijny, Nowy Żmigród z grobem bł. Władysława Findysza, Skalnik z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór, Kąty i Desznicę, Przełęcz Chałbowską, Zaporę w Krępnej, Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, przepiękny kościółek w Hucie Polańskiej, cerkwie w Polanach i w Myscowej, Jaworze, Mrukową, Samoklęski, Osiek Jasielski oraz Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

16 września 2008 uczniowie klas III brzosteckiego gimnazjum wzięli udział w jednodniowej pielgrzymce autokarowej do Kalwarii Pacławskiej. Modlili się tam szczególnie o dobre przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz o odpowiedni wybór szkoły średniej. Po drodze zwiedzili także najważniejsze zabytki Przemyśla oraz zamek w Krasiczynie.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

12-14 września 2008 odbyło się XXXII  Diecezjalne Złazisko KSM do Sękowej. Z Brzostku tradycyjnie wyruszyli młodzi ludzie z plecakami na plecach i pełni młodzieńczej radości. Grupa brzostecka liczyła 31 osób z ks. Stanisławem. W sobotę dołączył jeszcze ks. Stanisław Szczepanik z trzema osobami. Trasa wędrówki wiodła pięknymi szlakami zachodniej części Beskidu Niskiego: z Grybowa, przez Górę Chełm do Uścia Gorlickiego, nocleg w domu rekolekcyjnym i w sobotę przez pasmo Magury Małastowskiej do Sękowej, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościółek. Pogoda dopisała, choć w drugim dniu wędrowców przeszywało przenikliwe zimno, ale gdy „serca są gorące” to nawet mróz nic nie poradzi. Tak też było na trasie. Do Sękowej przybyło łącznie 120 osób w trzech grupach: rzeszowskiej, brzosteckiej i trzcinickiej. W sobotę wieczór odbyła się uroczysta Msza św. z nabożeństwem Fatimskim pod przewodnictwem diecezjalnego asystenta KSM – ks. Pawła Tomonia. Po niej ognisko, trochę zabawy i odpoczynek.

W niedzielę po wspólnej Mszy św. Udaliśmy się do domów. Młodzież Brzostecka po powrocie zdążyła jeszcze na uroczystości odpustowe w parafii i ze złaziskowymi plecakami maszerowała w procesji odpustowej tworząc swoista delegację. W końcu złaziskom, w którym uczestniczy, od początku towarzyszą ideały chrześcijańskie i patriotyczne. Następne złazisko już na przełomie kwietnia i maja – zapraszamy!

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

14 września 2008 obchodziliśmy doroczny odpust Znalezienia Krzyża Świętego. Uroczystej sumie przewodniczył  nasz Rodak ks. Szymon Nosal, a kazanie wygłosił ks. Henryk Masłyk. Uroczystość zakończyła się procesją i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Święto to upamiętnia fakt odnalezienia Krzyża Świętego przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego. Według tradycji było to w 326 r. podczas jej pielgrzymki do Ziemi Świętej.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

13 września 2008 oddaliśmy cześć Matce Bożej podczas Nabożeństwa Fatimskiego, któremu przewodniczył ks. Henryk Masłyk. Po Mszy św. odbyła się procesja różańcowa z figurą Pani Fatimskiej. Nabożeństwa te są odprawiane w każdy 13-ty dzień miesiąca od maja do października na pamiątkę objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r., podczas których Maryja wezwała świat do nawrócenia, pokuty i modlitwy różańcowej.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

7 września 2008 odbyły się coroczne Dożynki Gminne. Najpierw delegacje z wieńcami z całej gminy zebrały się na placu przykościelnym, a po powitaniu i poświeceniu odprawiona została Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory z prośbą o błogosławieństwo Boże w pracy rolników. Następnie wszyscy udali się na obiekty GOSiR-u, na którym odbyła się część artystyczna: ceremoniał dożynkowy, prezentacja wieńców, występy zespołów i zawody sportowe. Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

6 września 2008
w rzeszowskiej katedrze odbył się powakacyjny dzień wspólnoty dla wszystkich grup duszpasterskich diecezji. Ks. bp Kazimierz Górny podczas uroczystej Mszy Świętej udzielił błogosławieństwa oraz wręczył krzyże 54 nowym animatorom LSO. Wśród nich znaleźli się także nasi lektorzy - animatorzy: Paweł Smoleń i Mateusz Młyniec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 


 

1 września 2008 rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny. W kościele parafialnym dziękowaliśmy za przebyte wakacje i jednocześnie modliliśmy się o pomoc Ducha Świętego w nauce.  We Mszy świętej wzięła udział młodzież i dzieci ze wszystkich szkół znajdujących się na terenie parafii: z Brzostku, Kleci i Nawsia Brzosteckiego. Towarzyszyli im nauczyciele, wychowawcy, rodzice i katecheci. Szczęść Boże w zdobywaniu wiedzy i w pracy nad sobą!

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 


 

 

26 sierpnia 2008
w Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej pod patronatem Koła Gospodyń Wiejskich w Brzostku odbyła się jednodniowa pielgrzymka po pobliskich sanktuariach: w Jodłowej, Tuchowie, Bieczu i Dębowcu. Opiekę duchową sprawował Rodak ks. Jerzy Owsiak CM.

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

24 sierpnia 2008 podzielił się z nami swoimi przeżyciami z pracy duszpasterskiej w Grecji nasz rodak ks. Jerzy Owsiak CM:

„Śladami” św. Pawła podążam właściwie każdego tygodnia. (…) Pobyt w Grecji to także szczególna okazja do głębszego wniknięcia w teksty, jakie zostawił nam św. Paweł. Na pewno inaczej odczytuje się chociażby listy do Tesaloniczan czy do Filipian, gdy ma się świadomość, że pisał je do tych, którzy mieszkali w tym samym mieście, w którym i ja mam szczęście teraz mieszkać. (…).

Całość w powakacyjnym numerze gazetki parafialnej „Światło”. Fotografie z miast: Filippi, Kawala, Lidia, Saloniki.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

17 sierpnia 2008 na szczycie Magury Wątkowskiej odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca 55 rocznicę pobytu Karola Wojtyły, który z grupą młodzieży biwakował w tym miejscu i odprawił Mszę św. Była to również 5 rocznica poświęcenia okolicznościowego pomnika.

Z tej okazji 14 osobowa grupa młodzieży z naszej parafii, która już od dwóch lat czynnie uczestniczy w takowych rajdach pieszych i złaziskach, udała się na Mszę św. i na trzydniową wędrówkę po Beskidzie Niskim. Pogoda tym razem dopisała wspaniale. Najpierw pokonaliśmy ok. 7 km z Folusza na szczyt Magury, żeby zdążyć na Mszę św. o 15.30 celebrowali ją ks. Józef Obłój wieloletni opiekun i duchowy pasterz harcerzy i turystów oraz ks. Stanisław Zagórski. Dla niektórych była to taka pierwsza w życiu Msza św. Na szlaku turystycznym na szczycie wzniesienia. Po Mszy udaliśmy się szlakiem do Desznicy i dotarliśmy na godzinę 21.

Następnego dnia pobudka, modlitwa, śniadanie i wymarsz na szlak. Czekało nas ok. 25 km przez wzgórze Kolanin z bardzo ostrym podejściem, Kotań, Krępną, górę Kamień, bardzo malownicze zejście do Kątów i na 19 godzinę zdążyliśmy na Mszę św. w Desznicy, celebrowaną przez diecezjalnego asystenta KSM, ks. Pawła Tomonia.

Najwięcej przeżyć dostarczył trzeci dzień wędrówki. Rozpoczęliśmy go o 3 w nocy wyjściem na Grzywacką Górę na wschód słońca. Było dosyć zimno i ciężko było wstać, ale pomysł i wyrzeczenie warte było widoku i przeżycia, jakiego jeszcze chyba nikt z uczestników w życiu nie doświadczył. Około 5.30 znad zaspanego horyzontu wyłoniło się przepiękne słońce budząc wszystko do życia. Odśpiewaliśmy „Kiedy ranne…” pomodliliśmy się i wróciliśmy do Desznicy na śniadanie. Po posiłku i odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę do sanktuarium Matki Bożej w Skalniku, gdzie była Msza święta, a po niej poszliśmy dalej pokonując w upale niemałe wzniesienia i zarośla podziwiając wspaniałe panoramy Beskidu Niskiego na tle kryształowo czystego nieba. Około 19 dotarliśmy do Folusza gdzie zakończyliśmy naszą trzydniową wędrówkę.

Ta wędrówka była dla brzosteckiej grupy złaziskowej swoistym „pożegnaniem wakacji na szlaku” w duchu ideałów którymi żył Karol Wojtyła.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 


19 sierpnia 2008 zakończył się cykl dwumiesięcznych spotkań w ramach akcji „Kolorowe wakacje”. Pod kierunkiem Pani Anny Jurkiewicz dzieci co tydzień, w każdy wtorek o godz. 16.00 spotykały się w Sali Katechetycznej im Jana Pawła II. Były to zajęcia plastyczne, dzięki którym nie tylko można było spędzić wolny czas, ale także rozbudzić w sobie zainteresowania plastyczne. W zajęciach tych wzięło udział ok. 9 osób z Brzostku i okolic. Po wakacjach najładniejsze prace zostaną pokazane na wystawie w Miejskiej Galerii w Dębicy.

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

15 sierpnia 2008 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP ponad 200-osobowa grupa parafian jak co roku wzięła udział w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Przeczycy. Przy pomocy parafialnej scholi pątnicy modlitwą i śpiewem wychwalali Maryję na 7-kilometrowej trasie. Uczestnicy pielgrzymki oraz ci, co przybyli indywidualnie wzięli udział w uroczystej sumie o godz. 11.00. zakończonej procesją eucharystyczną.

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 


 

4 sierpnia 2008 z Rzeszowa wyruszyła XXXI Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Nasi parafianie idą w grupie św. Maksymiliana i św. Andrzeja. Ogólną intencją tegorocznego marszu jest: niesienie pomocy Ojcu Świętemu, Kościołowi i Ojczyźnie. Hasłem zaś są słowa: Uczniowie Jezusa i Maryi. Pielgrzymka kończy się 13 sierpnia uroczystą Eucharystią na wałąch jasnogórskich.

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć